top of page

MAGICKÁ NOC SV. ONDŘEJE


Znáte magickou noc sv. Ondřeje? Věděli jste, že tento den byl prvním svátkem vánočního období, který se dodržoval ještě pár století před námi a který symbolizoval čas, kdy je možné nahlédnout do budoucnosti, ochránit se před zlými démony a mocí, kterou s sebou přináší studená zima?


Dříve bylo nejsnazším způsobem věštění hádání z předmětů a některé praktiky mohou pro naší dnešní dobu být trochu úsměvné. Protože byl Ondřej patronem nevěst, věštilo se především na téma svatby. Zábava to tehdy byla pro celou ves, zapojili se nejen dívky, ale i chlapci . Pojďme se na některé z věšteckých praktik podívat.Jak mohla neprovdaná dívka zjistit, zda se tento rok vdá?


  • Šla o svatém Ondřeji o půlnoci do kurníku a zaklepala na jeho dvířka. Ozval-li se kohout, svatba ji čekala v příštím roce. Ozvala-li se slepice, měla na vdavky ještě nějaký ten rok čas.

  • Když chtěla zjistit, z jaké strany ho má očekávat, šla a zatřásla stromem. Z jaké strany se ozvalo psí zaštěkání, odtud mohla očekávat příchod ženicha.

  • Koukalo se také do studánek a studen, dívky očekávaly, že tam spatří obraz svého nastávajícího.

  • Z 18. století je také znám zvyk, kdy se sešlo několik dívek a každá měla svůj kousek chleba. Všechny kousky byly položeny na lopatu a pustil se pes. Jaký kousek byl sežrán psem jako první, ta dívka mohla očekávat, že se vdá ze všech nejdříve.

  • Velmi úsměvné čarování je také se žábou. Mrtvá žába se zahrabala do mraveniště a věštilo se podle toho, co z ní zbylo. Pokud dívka vyhrabala kosti v podobě háčku, mládence přitahovala. Pokud však našla kostru ve tvaru lopatky, nejspíš ji nikdo nechtěl.


A já se Vás ptám:


Půjde některá z Vás dnes do kurníku nebo třeba zahrabat žábu? Pochlubte se! :))Pokud se Vám nebude chtít chodit do kurníku :)), dnešní večer můžete oslavit tím, že si vyhradíte čas třeba na vizualizaci toho, co byste si přáli, vyložíte si karty, nabijete minerály, a především se ponoříte do sebe.


Hezký magický den!

Autor: Tereza

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page