top of page

MICHELANGELŮV EFEKT
Dnes se ponoříme do téma partnerských vztahů a fenoménu, který je používán kouči a terapeuty v partnerské terapii po celém světě. Tento fenomén se jmenuje Michelangelův efekt a je to poměrně zkoumaný jev, který nám může pomoci v našich vztazích či je jen uvědomit, co je důležité a dobré, aby naše vztahy měly.


My samozřejmě nebudeme celý tento jev popisovat tak, jak se o něm píše detailně v učebnicích psychologie a především anglických psychologických a některých párových publikacích, ale nastíníme si jeho obecnou myšlenku tak, aby pro Vás téma bylo co nejvíce pochopitelné a tím tak i prakticky v životě použitelné.


Pohodlně se usaďte, jdeme se do toho pustit!


 

MICHELANGELOAsi všichni víme, že Michelangelo byl italský sochař a malíř, známý především sochou dokonalého Davida či malbami Sixtínské kaple ve Vatikánu. Učili jsme se o něm ve škole ve spojitosti s uměním, tak jak se tenhle pán dostal do oboru psychologie?


„Viděl jsem anděla v bloku mramoru, a tak jsem mramor dlátem opracovával tak dlouho, až jsem anděla osvobodil“ řekl jednou Michelangelo.

Jinak řečeno, a trochu astrologicky (vždyť jsme na astrologické stránce), Michelangelo byl znamením Ryba, které umí na věci a lidi nahlížet s jakousi hezkou naivitou a tím i bezpodmínečnou láskou. Jako správná Ryba uměl tento sochař a malíř vidět ve věcech to krásné, ne náhodou proto vytvořil jedno z nejhezčích uměleckých děl našeho světa. V kusu obyčejného kamene dokázal vidět něco, co ostatní neviděli. Hlavní je zde tedy myšlenka, že z obyčejného "kusu" lze vždy vytesat dílo. Když víme, jak na to. :-)MICHELANGELŮV EFEKT


Všichni se shodneme asi na tom, že často nás utváří lidé kolem nás. To, s jakým člověkem se bavíme, žijeme, sdílíme svůj život, takovým se i částečně stáváme. Pokud jsme s člověkem, který nás vidí krásnými i v momentě, kdy máme mastné vlasy a nohy, které by kvůli neoholení mohly pomalu fungovat jako struhadlo, začínáme věřit tomu, že jsme opravdu krásní za každé situace. Partner v nás vyzdvihuje to, co v nás již dávno je, jen my jsme to ne vždy viděli. Kdo by se nechtěl cítit vedle druhého neustále podporovaný a milovaný?


Michelangelův efekt je ale ještě o něčem vyšším. O podpoře našich snů a vizí, kterých chceme dosáhnout.
PŘÍKLADY K POCHOPENÍ


  • Je o tom, že když se rozhodneme si laserovou epilací ty chloupky z nohou odstranit, partner nás v tom podpoří, protože ví, že je to naše vize, která nám pomůže cítit se v životě lépe.


  • Velmi dobrým příkladem je třeba i to, že nás baví hra na klavír. Hrajeme si však jen doma pro sebe, maximálně pro přátele, ale na víc si netroufáme. A co je v tomto případě Michelangelův efekt? Že nás náš partner v této aktivitě nějakým způsobem podporuje. Vozí nás na hodiny klavíru, na které jsme se přihlásili, aby nám pomohl posouvat se k naší vidině „ideálního já“. Díky jeho podpoře se stáváme tím, kým chceme být.


  • Další příklad může být náš strach z létání letadlem. Pokud to náš partner odbyde tím, že let na dovolenou nějak přežijeme, rozhodně se nemůžeme bavit o Michelangelovo efektu, který je založen na podpoře a pomoci. Michelangelův efekt by v tomto případě byl, kdyby nám partner pomohl třeba tím, že s námi při letu bude dělat dechové cvičení. Svou pozorností ve chvíli kdy to potřebujeme, nám pomáhá uklidnit se a let zvládnout.3 ROVINY


Je třeba napsat, že Michelangelův fenomén má celkem 3 roviny.


Příklady výše popsané jsou ty, kde víme o svých stránkách osobnosti a chceme je změnit. Partner je nám v tom svým přístupem oporou (1). Další rovina je ale i chvíle, kdy o svém potenciálu nevíme. Či víme, ale strach/pohodlnost/lenost je silnější než my (2). Náš partner ale vytváří v našem životě takové podmínky, abychom vylezli ze zóny komfortu a posunuli se.


  • Příkladem může být náš strach mluvit před lidmi. Náš partner to ví, ale my se nijak extra nemáme k tomu se v tom zdokonalit. Podle Michelangelovo efektu ale může náš partner pozvat přátele na grilovačku a když jim vypráví o společné dovolené, často nás do vyprávění jemně zapojuje. Díky němu se v této disciplíně můžeme zdokonalit a stát se lepší verzí sebe samých.


Je zde třeba zdůraznit slovíčko JEMNĚ zapojuje, protože vytváření nátlaku nebo sunutí nás proti naší vůli není Michelangelův efekt.

Další rovinou, a dost podstatnou, je o inspiraci jeden druhým (3).


  • Jsme například člověk, který miluje aktivní styl života. Náš partner je však pravý opak. Má rád svůj klid, ticho a zrovna dvakrát se nevyžívá v tom, aby něco podnikal. Co se v těchto situacích často děje? No, můžeme to vnímat negativně. Snažíme se druhého změnit, jsme naštvaní na to, že je podle nás takový „pecivál“ a už náš vztah odsuzujeme k zániku.


Michelangelův efekt ale i v tomto funguje. Když se totiž na to celé podíváme z výšky, můžeme v tom nalézt výhodu. Je důležité pochopit, že nikdy nás nikdo nepřitahuje náhodou. Často se spojíme s člověkem, který bývá v mnoha směrech naším opakem. To, co nás bavilo na začátku vztahu, se po pár letech zdá jako obrovský problém, neboť můžeme mít pocit, že nás ten vedle brzdí. Co se ale na to celé podívat právě Michelangelovým okem? Že pro nás může být styl, povaha, či energie druhého přínosem? Že se můžeme navzájem inspirovat tím druhým? Najít aktivity i v místě domova, ne pořád utíkat někam ven? Naučit se být v klidu a tichu? A náš partner zase jednou za čas vyrazit do víru společnosti, protože i to mu může do života něco významného přinést?SHRNUTÍ

 
  • vidění v partnerovi potenciál a jeho jemné vedení tak, aby i on ho v sobě viděl,

  • chválením a celkovou slovní podporou pozvednout v partnerovi sebedůvěru,

  • svými činy partnerovi pomáhat v naplňování jeho snů,

  • inspirování se navzájem – ukázat druhému, že lze věci dělat jinak a nekritizovat se, za to. Inspirovat se povahou druhého, jeho stylem života, zálibami,...

 

Asi nemusím zde ani psát, že podle různých výzkumů, které byly v různých časových obdobích a různými lidmi provedeny, se zjistilo, že páry, kde je přítomný Michelangelův fenomén patří k nejšťastnějším párům ze všech. Vědomí, že Vás partner podporuje v tom být lepším, je totiž něco, co je v dlouhodobých vztazích velmi důležité. Celý život se posouváme a měníme. Vlivem životních zkušeností jsme jiní ve 20 a jiní ve svých 50. Pokud proto vedle sebe máme někoho, kdo nám pomáhá plnit si své sny a vidí v nás třeba i potenciál, který neprojevujeme, bude to on, kdo vytvoří podmínky pro to, abychom vydali TO NEJLEPŠÍ ZE SEBE.


 

Na konci tohoto článku bychom měli k tomuto tématu zmínit ale i opačný fenomén.

Oč zde jde?


OPAK MICHELANGELA:


BLUEBERRY FENOMÉN


Pokud v nás někdo podporuje naše negativní vlastnosti, a to nádherně umí především karmické vztahy (to také asi známe všichni), díváme se i my na sebe nelibě. Tento fenomén se jmenuje Blueberry a je to pravý opak Michelangelovo efektu.


Blueberry fenomén v nás totiž podporuje to nejhorší z nás a my z té milé holky se v tomhle vztahu stáváme běsnící sedmihlavou saní. Asi nemusím psát, že tento typ vztahu není zrovna dvakrát zdravý, je spíše toxický, na druhou stranu si díky tomu můžeme zvědomit černé stíny naší osobnosti, které v nás hluboko dřímají a díky tomu druhému teď byly vyneseny na povrch.


 

Pokud vedle sebe máte partnera, se kterým se Vám vzájemně daří podporovat lepší verzi toho druhého, máte obrovské štěstí. A pokud tomu tak není, může Vás dnešní článek inspirovat k tomu do svých vztahů tento fenomén zavést.Autor: Tereza

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page