top of page

ROK VODNÍHO ZAJÍCE (22.1.2023 – 9.2.2024)

LEGENDA


Před dlouhými a dlouhými věky oslavoval Jadeitový císař na nebesích narozeniny. V té době bohužel ještě nevěděli, jak počítat roky, a tak si nebyl úplně jistý, kolik je mu vlastně let. Proto se rozhodl přijít se způsobem, jak léta počítat.


Poslal do lesa své sluhy, aby všem oznámili, že se bude konat závod zvířat a že prvních dvanáct obdrží speciální odměnu. Když zvířata tu zprávu slyšela, všechna si lámala hlavu, co za cenu to může být.


Přišel den závodu a císař se objevil na zlatém voze. Jak si odkašlal, aby si pročistil hlas na proslov, zvířata se ztišila. „Uskuteční se závod přes řeku. Po každém z prvních dvanácti zvířat, které dorazí na protější břeh, bude pojmenován jeden rok. První rok bude pojmenován po prvním zvířeti, druhý po druhém a tak dál," prohlásil císař.

Všechna zvířata se seřadila na startovní čáře. Praporek zamával a zvířata začala sprintovat k řece. Nejrychleji byly u vody kočka a krysa, nicméně si brzy uvědomily, že řeka vypadá dost nebezpečně a ony se před ni samy nedostanou. Sedly si tedy a přemýšlely, co s tím, když tu se objevil buvol. Krysa najednou dostala nápad. „Hej, buvole, nevadilo by ti, kdybys nás převezl přes řeku?" optala se. Buvol byl hodné zvíře a ochotně souhlasil.


Kočka a krysa vyskočily na hlavu buvola a společně řeku přeplavali. Když se chystal přistát u protějšího břehu, krysa vyskočila z buvolovy hlavy a dostala se tak na pevnou půdu jako první.


„Blahopřeji!" zvolal císař. „První rok bude pojmenován po tobě." Buvol byl vzteky bez sebe, že jej krysa podvedla, ale uklidnil se, když mu byl přidělen druhý rok.

Následovala dlouhá pauza, než se objevil tygr, celý vyčerpaný po vysilujícím přeplavání řeky. Císař byl jeho úsilím potěšen a pojmenoval po něm rok třetí. Následoval králík, což panovníka překvapilo: „Každý ví, že zajíci neplavou. Tys musel podvádět!" kralik vysvětlil, že je sice pravda, že plavat neumí, ale podařilo se mu řeku překročit skákáním z balvanu na balvan a následně přeplaváním na kusu kmene, který plul kolem. To císaře přesvědčilo a udělil mu rok čtvrtý.


To, co doposud viděl, císaře potěšilo. Všechna zvířata prokázala ohromný důvtip, aby se přes tok dostala. Co vládce zarazilo, bylo to, že nikde neviděl draka. Ten přece umí plavat i létat a měl by závod vyhrát. Přesto ho ale nebylo nikde vidět. V tom okamžiku se nad zvířaty objevil velký stín a drak se snesl z nebe. „Tak konečně jsi tady. Kde jsi byl?" ptal se císař okřídlence. „Musel jsem spustit déšť a pak jsem uviděl zajíce, jak se snaží řeku přeplout na kmenu, tak jsem musel udělat trochu větru, abych mu s tím pomohl." „Výborně. Jsi pátým zvířetem, tak dostaneš pátý rok," řekl císař.


Úspěšná zvířata se shromáždila na břehu a sledovala zbytek závodníků, jak plavou přes řeku. Za chvíli se na dohled objevil kůň. Plaval zběsile, a zrovna když vylézal z vody, vyplazil se v jeho kopytech ukrytý had. Kůň se tak polekal, že v šoku couvl a had se tak přeplazil přes cílovou čáru před ním. Na koně tedy zbylo sedmé místo, což mu úplně stačilo.

A pak přišel ten nejúžasnější pohled toho dne - kohout, opice a koza se spolu plavili na voru. Kohout ho našel a ti druzí dva mu ho pomáhali řídit a odstraňovat z cesty rákosí. Když konečně přirazili k břehu, císař měl velkou radost: „Ještě nikdy jsem neviděl tak pozoruhodnou ukázku týmové spolupráce!" a přidělil koze rok osmý, opici devátý a na kohouta zbyl desátý rok.


Dlouho se nic nedělo. Císař už si začal říkal, zda to vůbec ještě někdo dokáže a zda ten úkol nebyl na zvířata moc těžký. Ale nemusel se obávat, protože za chviličku se u břehu objevil pes. Vysvětloval, že voda je tak čistá, že neodolal pokušení a vykoupal se v ní. Císař se zasmál a právoplatně psa ocenil jedenáctým rokem.


Tak a teď už jen zbývalo čekat, které zvíře získá poslední místo. Ostatní na břehu to mezi sebou probírali, když tu se z vody vyčachtal vepř a získal pro sebe dvanáctý rok. Císařští trubači zatroubili fanfáry a císař se jal promluvit: „Blahopřání patří všem zvířatům, která se dnes dostala přes řeku. Díky vašemu ohromujícímu úsilí nebudou vaše jména nikdy zapomenuta," pronesl.

Co se ale stalo s kočkou, která seděla na buvolově hlavě? Krysa ji žďuchnula do vody a proud ji odnesl zpátky na druhý břeh. Od té doby jsou kočky a krysy nepřátelé.


(Zdroj: The Epoch Times)Od těch dob je každý rok během dvanáctiletého cyklu ve znamení nějakého zvířete, které lidem narozeným v daném roce propůjčuje vlastní vrozené vlastnosti, a v závislosti na tom se pak odvíjí jejich osud.


Čínská astrologie pracuje nejen se zvířaty, ale i s živly, existuje tedy až 60 různých typů osobností. Není pes jako pes, a tygr jako tygr. Ne každý pes je věrný a ne každý tygr je silný, záleží vždy na daném elementu, ve kterém se daný člověk narodil. Podle staré čínské astrologie rozlišujeme vodu, oheň a zemi, později pro ještě lepší rozlišení přibyl kov a dřevo.


Zjistit své znamení můžete: 

ROK VODNÍHO TYGRA

(1.2.2022 – 23.1.2023)


Jako byl rok Buvola (2020) o tvrdé práci, penězích a naší houževnatosti, rok Tygra, který právě končí, byl o změnách, které zatřásly našimi životy. Někdo se stěhoval, někdo odcházel ze svého vztahu, u někoho proběhla svatba, u jiných zase narození potomka. V hojném počtu jsme zažívali odchody našich blízkých, stejně tak intenzivně jsme si uvědomovali, že život má určité ohraničení, kterého dosáhneme na konci svého příběhu všichni. Ať jsme bohatí, chudí, zadaní nebo nezadaní, ať máme velké auto nebo hezký dům či žijeme v malé garsonce a šetříme každou korunu. Všichni jsme bez rozdílu na konci stejně souzeni za své činy.

Tygr nás provedl rokem 2022 velmi rychle. Chvilkama jsme se nestihli ani otočit a najednou jaro střídalo léto a podzim zase hned zima. Zažili jsme unavené Vánoce, které se nesly ve znamení odpočinku a nabíraní sil po celém roce. Naše těla vypla, proto hodně z nás skolila chřipka či nějaká viróza, čímž už se nám postupně ukazovalo, jaké téma nás čeká v roce 2023.


Na rozdíl od rychlého Tygra se s vodním Zajícem, který bude patronem celého roku 2023 více zklidníme, hodíme se do příjemnějšího módu, ve kterém budeme mít za úkol ztišit se a svoje zraky naopak otočíme dovnitř.


Tygr pod vodním živlem nám přinesl hodně emočně vypjaté situace. Naším úkolem mělo být vyznat se v tom co cítíme a co nám emoce říkají. Hodně z nás si možná šáhlo na dno svých vnitřních sil. Tygrovo záměr však nebyl potopit nás, ale připomenout si, že život je barevný, plný krásného poznání, proto kromě emocionálních výkyvů a velkých životních změn jsme rok mohli také hodně procestovat, seznamovat se s novými lidmi či trávit spousta času se svými přáteli.


No a jaký rok náš čeká se Zajícem? Pojďme se nejdříve podívat na to, jaké toto znamení vlastně je. 

ROK VODNÍHO ZAJÍCE

(22.1.2023 – 9.2.2024)CHARAKTERISTIKA ZAJÍCE


Na rozdíl od Tygra, který svůj rok právě dnešním dnem uzavírá, je Zajíc charakteristický svoji křehkostí, jemností a mírností. Je úplně jiný než jeho předchůdce a proto bude i jiný rok 2023. Znamení na sebe krásně navazují. S Tygrem jsme poznali barevnost života a pochopili jsme, že nás může v životě překvapit opravdu ledacos, se Zajícem se více stáhneme a budeme rozjímat nad krásami toho, co je především vevnitř.


Zajíc je nejcitlivější znamení z celého čínského zvířetníku. Je to ten, který umí věci vycítit, nacítit se a zjistit, co je špatně. Zajíc je velmi křehký, pojí se k němu tedy někdy i náladovost, protože vnímá vše kolem sebe. Někdy svou bolest prožívá tak silně, že se do ní až zacyklí a v tom momentě bývá i sobecký a egoistický. Jinak je to dobrák od srdce, který myslí na blaho druhých. Je to milý a příjemný hostitel, věrný a loajální. Dokáže naslouchat, patří proto ze všech znamení k nejlepším přátelům, protože nabídne rámě a náruč pochopení.


Je také velmi kreativní, jeho talent se nejvíce dotýká estetiky a módy, má vybraný vkus a styl.


Jeho slabina je jeho zmiňovaná přecitlivělost a také lenost. Nepatří zrovna k aktivním znamením, proto se i tento rok může nést v duchu zpomalení a vnímání své duše a těla.


ELEMENTY ZAJÍCE


U každého znamení je nejdříve důležité posoudit element, který vládne daný rok vládnoucímu zvířeti.


Vodní Zajíc, pod kterým se i rok 2023 odehrává, bývá nejcitlivější a nejtajemnější ze všech. Působící na první pohled mysticky a také ho mystika přitahuje. Zabývá se duchovnem a vším, co patří mezi zkoumání mezi nebem a zemí.


Dřevěný zajíc je velmi odvážný, co se však týká prosazení jeho názorů, zde se drží zpátky a potřebuje podporu od ostatních. Tento zajíc se musí učit otevřenější komunikaci, říct co by si přál, nedržet své požadavky v sobě. Tento Zajíc je společenský a týmový.

.

Ohnivý zajíc je cílevědomý, s dobrými a originálními myšlenkami. Nezkazí žádnou legraci, druhými je obdivován za jeho milou a přívětivou povahu. Ze všech Zajíců je tento nejštědřejší a nejlaskavější. Má dobré srdce a snaží se svými nápady svět neustále zlepšovat.


Kovový zajíc je ze všech Zajíců nejméně emotivní, což mu pomáhá dostat se kariérně hodně vysoko. Není tolik ovládán svými emocemi a náladami jako ostatní Zajíci, jedná rozvážně a logicky. Tříští z něj přirozená noblesa a šarm.


Zemský zajíc je velký realista. Umí své přání a sny dotáhnout do konce, protože se umí soustředit na svůj cíl a nerozptylovat se ničím jiným. Umí vytrvale pracovat, je oddaný a loajální, proto je i oblíbený u svých zaměstnavatelů a kolegů. Ze všech ostatních Zajíců je nejvíce inteligentní.Ze západních astrologických znamení, které nám mohou být bližší, odpovídá Zajíci znamení Ryby. Zajíc je považován na jinové znamení, tedy za znamení ze ženskou energií, která je spíše pasivní, přijímající a oddaná.
O čem rok Zajíce bude?Jak už z předešlých slov vychází, rok 2023 bude mírnější, klidnější a pomalejší, než byl za jeho předchůdce Tygra. Tento rok potřebujeme všichni nabrat ztracenou energii a více se dát do rovnováhy. K tomu patří i dát do rovnováhy své tělo a duši, proto bude důležité, abychom tuto péči v sobě následující měsíce rozvíjeli.


Rok Zajíce nám také přináší lenivost, nebojme se si jí dopřát a opravdu hodit nohy nahoru. Pokud to půjde, v každé volné chvilce relaxujte. Vašimi aktivitami na další týdny a měsíce by mělo být hodně pohybu, které dá tělo následně do stavu relaxace, saunování, masáže, chození na kosmetiku či jiné procedury, které pohladí nejen Vaše tělo, ale i duši.


Pozor bychom si měli dát na lenost ve smyslu neřešení, k čemuž vodní Zajíc svádí. Je třeba nastavit rovnováhu v dělání a nedělání, v dávání a přijímání nebo také v řešení a neřešení.


Našimi aktivitami by se mělo stát vzdělávání se. Dařit se nám bude v oborech, které se zabývají duší a lidskou psychikou. Psychologie či duchovní nauky budou mít tento rok zelenou. Rok přeje osobnímu rozvoji opravdu na plné čáře, proto bychom toto období neměli zaspat, ale s chutí se pustit do práce.


Pozor bychom si také měli dát na melancholické stavy a nálady, které se neustále mohou střídat. Zajíc je charakteristický tím, že je citlivý až přecitlivělý, proto je třeba hlídat, abychom svoji citlivost uměli ovládnout.CELOSPOLEČENSKY


Rok Zajíce je rok diplomacie, pravdy a spolupráce. Rok Zajíce bude silný tím, že přijde legalizace mnoha zákonů, do společnosti se opět vnese čest a morálka.


Zajíc je znamení spolupráce, dá se tedy očekávat, že krůček po krůčku se budou země díky společné podpoře dostávat opět nahoru.


Finanční trh by se měl začít stabilizovat, stejně tak boje a nepokoje by mohly jít do pozadí. Celospolečensky a politicky bychom měli rozhodně směřovat k lepšímu.LÁSKA, VZTAHY


Rok Tygra, který právě teď opouštíme, byl vztahově velmi náročným. Spousta vztahů se ukončilo, spousta párů se přes společné úsilí udržela, ale nebylo to zadarmo. Všichni jsme ve svých vztazích museli minulý rok vynaložit hodně energie a píle, bez práce vztahy nefungovali. To, co mělo skončit, se ukončilo, to, co mělo pokračovat, zůstalo.


Tento rok pod vládou Zajíce je pro partnerství jak dělaný. Zajíc jako velmi citlivé, spolupracující a párové zvíře, nám vnese do našich vztahů více jemnosti, něhy a pochopení. Je však třeba své vztahy budovat na pravdě, věrnosti a oddanosti, jedině tak mohou fungovat.

Všechny páry by tento rok měli hledat společné koníčky, záliby, aktivity, které je spojí a díky kterým se dostanou přes to, co je potkalo minulý rok.


Komunikace bude tento rok základ, to se bude ještě třeba v tomto roce naučit. Zajíc je většinou mlčenlivý, neříká své potřeby a touhy, druhý ho potom nemůže nikdy pochopit. Důležité bude tyto budoucí měsíce spolu lépe komunikovat, trénovat spolu jak povídání, tak naslouchání.


Vzhledem k tomu, že se rok 2023 odehrává pod elementem vody, můžeme očekávat zplození potomků, rok bude přát těhotenstvím, zásnubám, svatbám či společným projektům, které vztahy vynesou ještě na vyšší úroveň.PRÁCE, FINANCE


Zajíc je zvíře kreativní, ve své práci bychom se proto měli soustředit na využívání svých talentů a dovedností, které jsou spojené s originalitou a barevností. Budeme mít spousta nápadů. Rok přeje objevování svých talentů a všeho, co souvisí s naší potřebou se nějakým způsobem realizovat.

Zelenou budou mít oblasti jako psychologie, filozofie, marketing, umělecké obory, architektura, design, vše co souvisí s projevem i naší duše.


Využívat bychom měli v práci více svou kreativitu a nápaditost. Je třeba svou práci uchopit více lehčeji, barevněji, dělat si práci hezkou a více zábavnou. Pomoci nám v tom mohou lidé kolem nás, neboť Zajíc je spolupracující tvor, který se nechává inspirovat radami ostatních. I Vy se tento rok nebojte dojít si pro radu.


Velmi časté bude vzdělávání se v tom, co nám dává pro naší práci a budoucnost smysl.


Finančně půjdeme také nahoru, energie přináší prosperitu a bohatství. Rok 2023 bude přát rychlému a často i nečekanému vydělání peněz. Je proto dobré si hned na začátek roku říct, co si za peníze budete chtít koupit, jaký je Váš cíl a záměr, neboť peníze se díky jasnému směru mohou násobit.ZDRAVÍ

A co se týče zdraví, jak už bylo řečeno, rok Zajíce je v klidné, jinové energii. Je třeba se tento rok naučit více odpočívat a dopřát si aktivity, které nám k našemu relaxu pomohou.


Velmi prospěšný rok to může být na ženské orgány, neboť jinová energie přeje uzdravování v této oblasti. Důležitá bude ale naše aktivita a pozornost k těmto částem na těle.


Jinak je dobré se tento rok soustředit spíše na klidnější sporty jako je jóga (především pro ženy jóga pánevního dna a cviky na podporu ženského svalstva) a různé druhy klidových cvičení. Skvěle se bude dařit při dechových cvičeních. 


Komu se bude v roce 2023 dařit a komu méně?


U čínského znamení platí, že spolu vycházejí ty zvířata, která si při přeplouvání řeky pomáhala.


Zajíc si nerozumí s Kohouty a Opicemi, tudíž tyto dvě znamení mohou tento rok mít náročnější než ostatní znamení a bude potřeba se více snažit. Stejně tak je třeba aby větší aktivitu v sobě vydolovali Krysy.


Nejspokojenější budou tento rok Buvoli, Tygři a Hadi, za nimi hned Vepři, Kozy a Koně. Ostatních znamení se tento rok nijak zvlášť nedotkne.


Nejzásadnější rok to je samozřejmě pro všechny Zajíce, protože je to ten jejich, ve kterém se může stát spousta zvratů, ale také bude přicházet spousta nabídek, možností a příležitostí, jak se posunout tam, kam Zajíci chtějí. Rok jim bude přát, ale zároveň na ně bude vyvíjen tlak, aby se posunuli vpřed.


 

Autor: Tereza

Commenti


I commenti sono stati disattivati.
bottom of page