top of page

KONJUNKCE SATURN A JUPITER - NOVÁ ERA ZAČÍNÁ


21. prosince 2020 je velmi významné datum. Nejen, že právě dnes probíhá zimní slunovrat a my slavíme prastarý svátek Jule, ale také se nám k sobě na obloze přiblížily dvě největší planety Saturn a Jupiter. Obě dvě tyto planety stály pod zemským Kozorohem, minulý týden se přesunuly do Vodnáře a právě dnes stojí tak blízko sebe, že můžeme říct, že se jedná o velmi významný okamžik. Bortí se staré struktury Kozoroha, staré uspořádání světa a nastupuje éra nová. Éra vzdušného Vodnáře.
V ČEM SE TENTO PŘECHOD PROJEVÍ?


Toto období nemusíme pociťovat hned, ale když se nad tím tak zamyslíme, vlastně už ho žijeme. Éra Vodnáře, kterou pravděpodobně odpálil tento rok, je o shlukování, moderních technologiích, kolektivizaci a komunitě. Na základě pandemie jsme si vyzkoušeli, jaké to je být naplno v online světě a zjistili jsme, že to jde. Čím dál tím více aktivit se od tohoto roku přesouvá právě do světa online. Zjistilo se, že vše nemusí probíhat face to face, ale že se jde vzdělávat online, že spolu můžeme komunikovat přes informační technologie, firmy zahájily nové projekty, které usnadňují naše fungování v době pandemie, dokázaly se přizpůsobit a pravděpodobně se ještě mnoho firem a společností v dalších letech tímto směrem ještě více rozjede.


Proto i přesto, že se nám tento den může zdát jako každý jiný, je tu něco jinak. Odstartovává se nová etapa. A až příliš planetárních aspektů poslední doby to potvrzuje. Nedávné zatmění Slunce, nyní dnešní silná konjunkce Jupitera a Saturna po 397 letech a ještě k tomu na dnešní zimní slunovrat. Asi je nám jasné, že následující roky už budou navždy jiné a odstartovává to naplno právě dnešní konstelace.


Když se více podíváme na konjunkci Jupitera a Saturna, zjistíme, že to, že tyto dvě planety tvoří tento aspekt není nic divného. Jupiter a Saturn se vždy k sobě příbliží po cca 20 letech, jenže tentokrát jsou u sebe velmi velmi blízko. Takto těsně jako dnes stály naposledy 16.7.1632 a znovu budou 15.3.2080. Umíme si proto asi představit, jak významná tato konstelace je. Navíc se říká, že přiblížení těchto dvou planet patrně stojí i za legendou o betlémské hvězdě.LEGENDA O BETLÉMSKÉ HVĚZDĚ


"Betlémská hvězda byl mimořádně svítivý úkaz – pojem známý z Matoušova evangelia. V něm je popsán příběh mudrců z východu, kterým 'hvězda nového židovského krále' svítila na cestu, když putovali do Betléma v Judeji, aby se poklonili Ježíškovi a předali mu dary. Betlémská hvězda se často kreslí nad jesličkami jako kometa s ohonem. Avšak jako kometu ji zobrazil do vánoční scény poprvé italský malíř Giotto di Bondone až v roce 1304 na fresce Klanění pro padovskou kapli Scrovegni. Dílo bylo inspirováno průletem Halleyovy komety kolem Země v září 1301. Do té doby byla nad jesličkami malována pouze hvězda bez ohonu. Bylo to realističtější pojetí, protože dnes už víme, že žádná výrazná kometa nad Betlémem v letech kolem Kristova narození neletěla. Vysvětlením může být supernova, tedy výbuch vyhasínající hvězdy. Jenže ani o ní v kronikách či ve vesmíru v té době záznam není. Třetím a nejpravděpodobnějším vysvětlením betlémské hvězdy je konjunkce, tedy sestavení několika nebeských těles v jedné linii. A právě konjunkce dvou planet, Jupiteru a Saturnu, nastala v roce 7 před Kristem. Obě planety se z pohledu zemského pozorovatele k sobě na noční obloze přiblíží zase natolik, že budou vypadat jako jediný (protáhlý) bod jasného světla. Dnes v pět hodin odpoledne je bude dělit pouhých šest úhlových minut, což je vzdálenost, která se rovná pětině průměru měsíčního úplňku." píše novinář Pavel Jégl.
JAK KONJUNKCI POZOROVAT?


Petr Horálek z České astronomické společnosti na webu Astro.cz. o tom píše: "Bude to chtít vyjet někam do hor, či aspoň do míst s ideálně odkrytým jihozápadním obzorem (a samozřejmě perfektním počasím). Dvojice planet bude už v 17 hodin jen nějakých 10 stupňů nad obzorem. V 18 hodin, kdy už bude dostatečná tma, se planety snesou ke třem stupňům výšky nad obzor a o půl hodiny později, v 18:30, zapadají." Od rána ale sleduji předpovědi a vypadá to, že viditelnost bude bohužel slabší. Proto i když si vezmete dobrý hvězdářský dalekohled, nebude podívaná úplně nejlepší.
To však nemění nic na tom, že tato konstelace se dnes děje a pravděpodobně svým silným působením rozjíždí úplně nový řád našeho dalšího společného fungování. Společnost se mění a prostřednictvím okolních vlivů ještě měnit bude. Blízko této konstelaci přihlíží totiž planeta Pluto, která symbolizuje smrt a transformaci, proto se lámaly věci a transformuje se kolektivní fungování, kolektivní myšlení, ale také se formuje originalita a individualita každého z nás. Transformace přichází přes styl Pluta - smrtí a nemocí.


Odchází starý svět Kozoroha a přichází nový svět Vodnáře. Rok 2020 odstartoval nové období a tímto je ukončená dvoutisícová éra. Končíme tedy to, jak jsme žili posledních 2000 let a jdeme do období nového. Vodnář už pravděpodobně nabíhal pár let zpátky, pravděpodobně v momentě, kdy se začaly vyrábět počítače a dávaly se do firem, aby zjednodušily fungování. Pak přišel internet, čím dál tím se svět přesouvá do online světa, jako společnost jsme více monitorování a informačními technologiemi sledovaní. Na druhou stranu je ale Vodnář i individualismus a to se také děje. Každý si uvědomujeme, jak důležité je mít svá práva, že každý máme právo se projevit, říct svůj názor a úplně v pohodě ukázat, že s něčím nesouhlasíme. To si nechceme nechat vzít a pravděpodobně ani nevezmeme, proto i to, že jsem pár článků zpátky psala o demonstracích v roce 2021, dává smysl. Uvědomili jsme si, že nechceme být loutkami a pravděpodobně jimi ani nebudeme.Užijte si dnešní významný den, přidávám odkaz ze starého roku na svátek Jule.Autor: Tereza

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page