top of page

VALPURŽINA NOC a BELTAIN (30.4. a 1.5.)


Valpuržina noc, Filipojakubská noc či pálení čarodějnic. To vše jsou názvy pro zítřejší noc, která je tradičně spojována již několik staletí s čáry, kouzly a ohni. Na tento den bylo v mnoha zemích a kulturách nahlíženo jako na magický den, který přináší možnost proniknout do tajů kouzel a všeho toho tajemného, co nás nějakým způsobem přesahuje a při tom je naší součástí. Nebylo to tak ale vždycky. Přišly doby, které pohled na tyto dny oslav změnily.
HISTORIE MAGICKÉ NOCI


Poslední dubnový den byl po dlouhou dobu chápán jak sabat, ve kterém se shromažďují čarodějnice, které tančí, hodují a radují se ze všeho zlého co za celý rok napáchaly. Poté se rozletí na košťatech po okolí, aby škodily lidem dobytku i budoucí úrodě. Správně chápete, že to byl především výklad církve který se snažil varovat před ženami, které sbírají byliny, dělají magické rituály a nějakým způsobem se vymikají "normálnímu" způsobu života. Úkolem každé "správné hospodyně" bylo od nekalostí čarodějnic a ďáblů ochránit sebe, svou rodinu i hospodářství (křížem nad dveřmi a svěcenou vodou).


TRADIČTÍ VÝZNAM SVÁZKU


Tradičně, starými pohanskými kmeny, to však byla noc, která oslavovala lásku, plodnost a přicházející jaro. Beltain, který následoval po Valpuržině noci a slavil se 1.května, už od nepaměti patřil mezi hlavní svátek roku a byl slaven téměř po celém světě.


Noc z 30.4. na 1.5. byla ve starých dobách primárně chápána jako přechod do světlejší poloviny roku. Slavená byla na počest keltského boha Belena a také na oslavu ohně a léčivých vod. Beltine v překladu znamená zářící oheň či Belenův oheň. Noc a následně první květnový den se oslavoval příchod jara, tepla a zrození. Lidé se připravovali na to, že budou po zimě zase hospodařit na poli. Zapalovaly se proto velké ohně, které měly symbolicky očistit lidi i zvířata od neduhů a nečistých myšlenek, které se nashromáždily v temném zimním období. Kolem ohně se pak tančilo a zpívalo.


Některé zvyky, které jsou typické především pro staré pohanské kmeny jako například magické rituály, sbírání bylinek při měsíčním svitu, pálení ohňů nebo očišťování domovů od zlých sil, se však zachovaly do dnešních dnů.


Užijte si zítřejší magický večer, hezký zbytek soboty!


Autor: Tereza

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page